ZARZĄDZENIE NR 1302/2017
PREZYDENTA MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY
z dnia 3 sierpnia 2017 r.
w sprawie ustalenia warunków korzystania ze stołówek w przedszkolach i szkołach m.st. Warszawy oraz upoważnienia dyrektorów szkół i przedszkoli do zwalniania z opłat za posiłki
Na podstawie art. 31 w związku z art. 11a ust. 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446, z późn. zm.1)) oraz art. 106 ust. 3, 5 i 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59 i 949) zarządza się, co następuje:
§ 1. 1. Zarządzenie ustala ogólne warunki korzystania i odpłatności ze stołówek zorganizowanych w szkołach i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa.
2. Dyrektor szkoły lub przedszkola, w której zorganizowana jest stołówka, ustala, zgodnie z niniejszym zarządzeniem, warunki korzystania ze stołówki, w tym wysokość opłat za posiłki.
§ 2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1) przedszkolu – należy przez to rozumieć przedszkole, dla którego organem prowadzącym jest m.st. Warszawa;
2) szkole – należy przez to rozumieć szkołę, dla której organem prowadzącym jest m.st. Warszawa;
3) uczniu – należy przez to rozumieć ucznia szkoły oraz wychowanka przedszkola;
4) rodzicach – należy przez to rozumieć również opiekunów prawnych;
5) stołówce – należy przez to rozumieć zorganizowane przez szkołę lub przedszkole miejsce zbiorowego korzystania z posiłków, w którym pracownicy stołówki wydają lub przygotowują i wydają posiłki.
§ 3. Do korzystania z posiłków w stołówce uprawnieni są:
1) uczniowie;
2) pracownicy szkoły i przedszkola.
§ 4. 1. Ustala się dzienną wysokość opłaty za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce nie wyższą niż:
1) w przedszkolu i oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej – 14 zł;
2) w szkole podstawowej – 12 zł;
3) w szkole ponadpodstawowej – 14 zł
- nie więcej jednak niż koszty przygotowania posiłku, w tym koszty surowca przeznaczonego na wyżywienie, pomniejszone o wynagrodzenia pracowników stołówki oraz składki naliczane od tych wynagrodzeń, a także koszty utrzymania stołówki.
2. Ustala się dzienną wysokość opłaty za korzystanie z posiłku w stołówce przez pracowników szkoły lub przedszkola w wysokości uwzględniającej pełne koszty przygotowania posiłku, w tym koszty surowca przeznaczonego na wyżywienie oraz koszty wynagrodzenia pracowników stołówki oraz składki naliczane od tych wynagrodzeń, a także koszty utrzymania stołówki.
3. Opłaty ustalone na podstawie ust. 1 i 2 wnosi się w okresach miesięcznych, z góry do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym następuje korzystanie z posiłków w stołówce, z zastrzeżeniem ust. 4 – 6.
4. W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły lub przedszkola może, na wniosek rodzica lub pracownika szkoły lub przedszkola uprawnionego do korzystania z posiłku w stołówce, wyznaczyć inny niż określony w ust. 3 termin wniesienia opłaty za korzystanie z posiłku w stołówce, ustalonej na podstawie ust. 1 i ust. 2.
5. Opłaty za korzystanie z posiłków w stołówce w miesiącach styczniu i wrześniu mogą być wnoszone odpowiednio do dnia 5 stycznia i 5 września.
6. Opłaty za korzystanie z posiłków w stołówce w miesiącach, w których przedszkole lub oddział przedszkolny w szkole podstawowej pełni dyżur wakacyjny, wnosi się w terminie 21 dni od dnia opublikowania list dzieci zakwalifikowanych na dyżur wakacyjny.
7. W przypadku nieobecności ucznia lub pracownika szkoły lub przedszkola uprawnionego do korzystania z posiłku w stołówce zwrotowi podlega dzienna wysokość opłaty za korzystanie z posiłku w stołówce za każdy, z wyłączeniem pierwszego, dzień nieobecności, z zastrzeżeniem ust. 8. Zasada ta ma odpowiednio zastosowanie w przypadku rezygnacji z posiłku przez ucznia lub pracownika szkoły lub przedszkola uprawnionego do korzystania z posiłku w stołówce.
8. Zwrotu dziennej wysokości opłaty za korzystanie z posiłku w stołówce za pierwszy dzień nieobecności lub pierwszy dzień rezygnacji z posiłku dokonuje się w przypadku, gdy nieobecność lub rezygnacja zostaną zgłoszone najpóźniej w danym dniu do godziny 9.00.
§ 5. 1. Upoważnia się dyrektorów szkół i przedszkoli do udzielania zwolnień z całości lub części opłat za korzystanie przez uczniów z posiłku w stołówce, w przypadku szczególnie trudnej sytuacji materialnej rodziny ucznia oraz w szczególnie uzasadnionych przypadkach losowych, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Zwolnień, o których mowa w ust. 1, udziela się w sytuacji, gdy nie jest możliwe uzyskanie dofinansowania posiłków w stołówce z pomocy społecznej.
3. Dyrektor szkoły lub przedszkola udziela zwolnienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli posiada zabezpieczone środki finansowe w planie wydatków szkoły lub przedszkola.
4. Wniosek w sprawie zwolnienia z opłat za korzystanie przez ucznia z posiłków w stołówce do dyrektora szkoły lub przedszkola może zostać złożony przez:
1) rodziców ucznia;
2) pełnoletniego ucznia;
3) nauczyciela szkoły lub przedszkola;
4) inne pełnoletnie osoby.
5. Do wniosku dołącza się zaświadczenia o wysokości dochodów, a w przypadku gdy nie jest możliwe uzyskanie takiego zaświadczenia:
1) oświadczenia o wysokości dochodów;
2) inne dokumenty, a w tym zaświadczenia z instytucji pomocy społecznej lub opinię pedagoga szkolnego, potwierdzające trudną sytuację materialną ucznia lub szczególnie uzasadniony przypadek losowy.
6. Wniosek, o którym mowa w ust. 4 stanowi załącznik do zarządzenia.
§ 6. Wykonanie zarządzenia powierza się dyrektorom szkół i przedszkoli, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa.
§ 7. Traci moc zarządzenie nr 2048/2008 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 11 września 2008 r. w sprawie zaakceptowania warunków korzystania ze stołówek zorganizowanych w przedszkolach i szkołach m.st. Warszawy oraz upoważnienia dyrektorów szkół i przedszkoli do zwalniania z opłat za posiłki zmienione zarządzeniem nr 1398/2011 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 4 sierpnia 2011 r., zarządzeniem nr 2317/2012 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 11 kwietnia 2012 r. oraz zarządzeniem nr 766/2015 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 28 maja 2015 r.
§ 8. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2017 r.
-